Внесення змін до програми “Енергодім”: експертне обговорення
2 березня 2020 року за ініціативи Фонду енергоефективності відбулося експертне обговорення змін до програми “Енергодім”, які повинні ще більше полегшити умови участі для ОСББ в Програмі, а також зменшити фінансове навантаження на них.
До обговорення були залучення фахівці Всеукраїнської Ради голів ОСББ, Асоціації управителів житла, Асоціації енергоефективних міст, Асоціації міст України, а також Міністерства розвитку громад та територій. Представники Міжнародної фінансової корпорації (IFC - Група Світового банку), ПРООН-Україна і GIZ -Україна також взяли участь в дискусії.
Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності зауважила, що експертні обговорення дозволяють остаточно закріпити пріоритетні напрямки для змін у програмі “Енергодім”: “Для нас дуже важливо встановити зворотній зв’язок щодо нововведень у програмі “Енергодім” з нашими партнерами, які безпосередньо впроваджують зміни у сфері енергоефективності. Тому, я від імені Фонду енергоефективності вітаю представників профільних асоціацій, які беруть участь у сьогоднішній дискусії."
Під час зустрічі учасники обговорили основні пропозиції для внесення змін до програми “Енергодім”, що стосуються зменшення фінансового навантаження на ОСББ.
Зокрема, йшлося про трансформування фінансової архітектури Програми, що дозволяла б частково відшкодовувати кошти, які ОСББ витратило на проведення енергоефективних заходів під час третього етапу реалізації проекту, (що є найбільш ресурсовитратним) на підставі актів виконаних робіт. Тобто, виплата гранту може відбуватися перед тим, як ОСББ повністю розрахується з підрядником, однак — після виплати ОСББ обов’язкового власного внеску.
Дану фінансову архітектуру пропонується відпрацювати у тестовому режимі на обмежений строк (для ОСББ, що подадуть заявки у 2020 році). Якщо цей період буде успішним — модель можна буде запровадити повноцінно.
Відбулася дискусія і щодо питання поетапної верифікації проекту для Пакету заходів Б «Комплексний»: учасники дійшли згоди, що такі зміни варто впроваджувати, адже це зменшить фінансове навантаження на ОСББ.
Також учасники обговорили можливість створення інституту проєктних менеджерів, який повинен допомагати ОСББ пройти весь шлях реалізації проекту за умовами програми “Енергодім”: представляти ОСББ, допомагати в оформленні документів, вести переговори, оцінювати різні варіанти, що пропонує підрядник, перевіряти якість робіт та інше.
Експерти погодилися з тим, що проектні менеджери допоможуть об’єднанням співвласників якісно реалізовувати проекти за умовами програми “Енергодім” і сприятимуть збільшенню кількості заявок на участь в Програмі. А ще — ця взаємодія буде розвивати хороший інвестиційний клімат регіону. Це означає, що формування такого інституту є вигідною ініціативою для ОСББ, міст та Фонду.
Додамо, що у березні 2020 року планується проведення засідання Наглядової ради Фонду енергоефективності, де планують прийняти відповідні пропозиції для покращення умов Програми.
Важливий фактор, що впливає на процес вдосконалення умов програми “Енергодім” є прийняття змін до профільного законодавства, зокрема Закону України про “Фонд енергоефективності”.
“Ми сподіваємося, що Міністерство розвитку громад та територій оперативно завершить підготовчу роботу і передасть всі пропозиції змін до законодавства в Уряд для реєстрації у Парламенті, і вони найближчим часом вони будуть прийняті”, — додала Юлія Головатюк-Унгуряну, очільниця Фонду.
Нагадаємо, що 25 лютого 2020 року Координаційна ради донорів обговорила питання спрощення грантової моделі програми “Енергодім”
(0) Коментарі(в)