ХVІ Український муніципальний форум: від енергоефективності до Європейського зеленого курсу
27-29 липня в Одесі проходить ХVI Український муніципальний форум, організований Асоціацією міст України.
Цей традиційний щорічний захід є майданчиком для діалогу та вироблення спільної позиції щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, розв’язання конкретних проблем життєдіяльності територіальних громад.
Серед учасників – голови громад-членів АМУ, депутати місцевих рад, представники центральних органів державної влади, парламентарі, представники уряду Німеччини з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні, депутати Європарламенту, Фонду енергоефективності, українських банків, партнерських асоціацій місцевого самоврядування з інших країн, міжнародні експерти.
Програма Форуму передбачає три тематичні дні.
27 липня було присвячене Дню місцевої демократії та відкритого врядування, протягом якого учасники обговорили актуальні питання, пов'язані з відкритим врядуванням та інноваціями демократичного розвитку для вдосконалення участі громадян, сприяння та захисту прав людини на місцевому рівні, а також більш широкому представництву та підтримці жінок у політиці.
Вчора, 28 липня – День енергоефективності, що проведений в рамках проекту “Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні, що впроваджується в Україні Програмою “Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH”.
У цей день відбулася дискусія з питань ефективного використання енергії та впливу на довкілля, було презентовано інструменти енергоменеджменту для громад, а також обговорено стан реалізації Меморандуму між урядом та міськими головами щодо вирішення системних проблем теплоенергетики та водопостачання.
Зокрема, присутній на заході Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг підкреслив, що енергоефективність є одним із ключових пріоритетів діяльності влади.
Сергій Нагорняк також нагадав, що у березні поточного року у першому читанні був прийнятий законопроект про енергоефективність, що має встановити нові рамкові умови для підвищення енергоефективності відповідно до вимог та практик ЄС.
“На сьогодні вже готовий пакет правок, який буде прийнятий комітетом і я сподіваюсь, що вже у вересні цей законопроект буде проголосований у другому читанні”, - додав народний депутат.
Торстен Воллерт, міністр-радник Представництва ЄС в Україні, який також був присутній на Форумі, зазначив, що по всій Європі наразі посилюється боротьба зі зміною клімату, на який також суттєво впливає споживання енергоресурсів.
“Не лише Єврокомісія, а й також держави-члени ЄС пропонують Україні широкий спектр заходів з підтримки і сподіваюся, що у прийдешні роки ця допомога буде поширюватися. Це дозволить нам краще адаптуватися до змін клімату і системно на них реагувати”, - резюмував Торстен Воллерт.
За словами Юлії Підкоморної, заступниці Міністра енергетики України, як і весь провідний світ Україна обрала шлях чистої енергоефективної низьковуглецевої економіки.
“Переконана, що саме енергоефективність - це універсальний шлях розвитку та декарбонізації економіки. а значить підвищення її конкурентоздатності та добробуту громадян у цілому”, - підкреслила Юлія Підкоморна.
Присутня на заході Іма Хренова-Шимкіна, директорка проекту GIZ “Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні” зазначила, що у Європі енергоефективність визнана додатковим ресурсом зеленої енергетики.
“Україна приєдналася до Європейського зеленого курсу. Для нас важливі всі європейські ініціативи і для нас енергоефективність дорівнює енергонезалежності”, - додала пані Іма.
Василь Лозинський, Перший заступник міністра розвитку громад та територій України, який також був присутній на Форумі, нагадав, що багатоповерхівки, школи, садочки, лікарні та інші об’єкти громадської інфраструктури споживають більше третини енергії країни. Саме тому, необхідно активно впроваджувати заходи з енергоефективності у цих будівлях.
«Запровадження енергоефективності потребує систематичного підходу. Школи, садочки, лікарні та інші об’єкти громадської інфраструктури споживають більше третини енергії країни. Щоб прийти до циклу нульового споживання, урядом затверджено Національний план. Цей документ допоможе зрозуміти, як почати роботу у цій сфері та куди потрібно інвестувати гроші, щоб отримати максимальний ефект», — наголосив Василь Лозинський.
У свою чергу Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності розповіла учасникам про можливості та переваги участі у програмі “Енергодім”, за якою українці можуть повернути більшу частину витрат на енергомодернізацію своїх осель.
“У статутному капіталі Фонду на сьогодні є 2,7 млрд грн від Уряду України, також є 100 млн євро від ЄС та Уряду Німеччини. У роботі - проекти на сумму близько 5,7 млрд грн, а гранти за програмою “Енергодім” складають 3,6 млрд грн”, - зазначила Юлія Головатюк-Унгуряну та закликала громади-учасники Форуму до співпраці з Фондом.
Очільниця Фонду також додала, що розраховує на появу в Україні діючого механізму, що дозволить зменшити відсотки за енергоефективними кредитами для ОСББ.
“Ми активно працюємо над полегшенням процесу термомодернізації будинків: є законодавчі ініціативи, запущено Альбом технічних рішень, який допоміг якісніше робити проекти. Також ми плануємо запуск IT-платформи для подання заявок онлайн у тестовому режимі з 2 серпня, сподіваюся, що у майбутньому, ця платформа синхронізується з порталом “Дія”, - додала очільниця Фонду
Костянтин Гура, в.о. Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України розповів, що 7,5 млрд долл. Україна витрачає на імпорт енергоресурсів, при цьому енергоємність економіки України в 3,3 рази вища аналогічного показника у Німеччині. Саме тому, на його думку, якщо говорити про конкурентноздатну економіку необхідно підвищувати рівень енергоефективності в країні.
У свою чергу, Дмитро Петрунін, Генеральний директор Директорату енергоефективності Міністерства розвитку громад та територій України додав, що на сьогодні в Україні існують перепони для масової термомодернізації будівель та недосконалості в системі енергетичної сертифікації будинків.
“Процедура енергетичної сертифікації будівель також є недосконалою та потребує певних змін. Ми поставили за мету зробити більш сприятливим наше законодавство, яке дозволить більш глибоко підходити до процесу термомодернізації,в тому числі в умовах обмежених фінансових ресурсів”, - сказав Дмитро Петрунін.
За його словами, наразі Мінрегіон розробив проект закону про створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель, який, зокрема. дозволить прискорити темпи модернізації до 3% на рік.
29 липня буде присвячено “Дню діалогу:сталому місцевому соціально-економічному розвитку”, що проводиться в рамках Програми U-LEAD з Європою “Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю”.
У цей день планується обговорення подальших кроків з реформування місцевого самоврядування, бюджетного забезпечення нових повноважень та компетенцій, секторальних реформ та місцевого економічного розвитку. Очікується, що учасники приймуть звернення до центральної влади з пропозиціями щодо вирішення проблемних питань життєдіяльності громад.
Як повідомлялося, нещодавно Фонд енергоефективності оголосив про початок громадського обговорення проекту концепції “Модернізація кварталами”.
(0) Коментарі(в)