Перейти до основного вмісту

На Форумі "Україна 30. Платіжка" обговорили тему енергоефективності як раціонального підходу до використання ресурсів

На Форумі "Україна 30. Платіжка" обговорили тему енергоефективності як раціонального підходу до використання ресурсів

На Форумі "Україна 30. Платіжка" обговорили тему енергоефективності як раціонального підходу до використання ресурсів

Фонд енергоефективності долучився до обговорення теми енергоощадності як раціонального підходу до використання ресурсів під час панельної дискусії на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Платіжка", яка відбулася 17 лютого.

Модератором заходу виступила Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності. Участь у обговоренні взяли Олександр Трухін, народний депутат України, заступник голови парламентського комітету з питань бюджету, Віталій Малецький, міський голова Кременчука та Оксана Коршун, директорка ТОВ "Девелоперська Компанія Герц".

В рамках Форуму Офіс Президента, уряд, представники Верховної Ради, міжнародних організацій, авторитетні експерти та громадські діячі ініціювали обговорення та роз'яснення питань тарифів та нарахувань. Зокрема, 15-17 лютого також обговорювалися питання тарифів та енергетичної незалежності України, яка є одним із ключових пріоритетів влади.

Під час вчорашнього заходу Олександр Трухін зазначив, що на сьогоднішній день для більшості українських домогосподарств тарифи на комунальні послуги є високими, тому їх не варто переглядати у бік підвищення. 

Ми маємо максимально рухатися у напрямку зниження частки оплати житлово-комунальних послуг у сімейному бюджеті, щоб у людей залишалося більше грошей на заощадження, медицину, освіту. Для цього можливе зниження собівартості добутих енергоресурсів на території країни - над цим ефективно працюють державні компанії-монополії”, - зазначив народний депутат.

1

За його словами, наразі у державному бюджеті закладено достатньо фінансових ресурсів для виплат житлових субсидій для населення, щоб частково зменшити фінансове навантаження на українські родини.

Учасники заходу також поділилися практичними порадами, як збільшити кількість енергоефективних домогосподарств в Україні та почати заощаджувати на комунальних платежах у нинішніх умовах.

Зокрема, вони зазначили, що передусім варто створити ОСББ у будинку та приєднатися до діючої в Україні державної програми “Енергодім”, яка надає співвласникам всі інструменти для термореновації житла та повертає їм до 70% витрат на здійснені енергоефективні заходи.

У свою чергу, для підтримки індивідуальних домогосподарств в Україні існує програма “Теплі кредити”, яка надає власникам приватних будинків можливість отримати компенсацію на енергоефективні заходи до 35%.

"Джерела фінансування на покращення енергоефективності будівель є. Можна залучати грантові кошти або через Фонд. Можна брати кредитні кошти...Через стіни, покрівлю та вікна старі будинки можуть втрачати до 70% тепла. Необхідно створювати ОСББ та керуючі компанії, щоб вирішити ці проблеми. І створювати їх необхідно позавчора. Тому що проекти є довготривалими", - підкреслила Оксана Коршун.

5

Станом на 12 лютого Фонд енергоефективності отримав 380 заявок від ОСББ на участь у програмі “Енегогодім” на суму близько 2,8 млрд грн, з яких 1,94 млрд грн Фонд поверне у вигляді грантів.

Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності, повідомила, що незабаром ОСББ зможуть взаємодіяти з Фондом через державний портал електронних послуг “Дія”.

Наразі ми працюємо з Мінцифри у напрямку впровадження IT-платформи на базі порталу “Дія” для взаємодії ОСББ з Фондом енергоефективності у процесі реалізації програми “Енергодім”, - зазначила очільниця Фонду.

2

Таке нововведення дозволить співвласникам в онлайн-форматі подавати заявки до Фонду та комунікувати з його фахівцями у процесі реалізації енергоощадних заходів у будинках.

У свою чергу, Віталій Малецький поділився досвідом підвищення енергоефективності громадських будівель Кременчука. За його словами, наразі за сприянням міжнародних донорів у місті планується термодернізувати 66 об'єктів на загальну суму 10-11 млн євро, що дозволить зменшити витрати на утримання цих будівель на 50%.

З них 22 школи, 38 дошкільних навчальних закладів, 5 закладів охорони здоров'я та один будинок дитячої та юнацької творчості. По цим об'єктам вже проведено попередній енергоаудит. 

На прикладі проектів з підвищення енергоефективності громадських будівель Кременчука ми подивимося як можна, залучивши європейські кошти, зменшити навантаження на бюджет щодо оплати тепла у бюджетних установах”, - зазначив міський голова Кременчука. 

1

 

Крім того, він також повідомив, що уряд Данії та міжнародна фінансова організація Nefco профінансують програму термомодернізації житлових будинків у місті.

"У чому це полягає: ми будуємо дві котельні на біопаливі, робимо модернізацію системи теплопостачання до будинків. І третій етап - початок термомодернізації будинків. В рамках цього проекту буде встановлено 122 індивідуальних теплових пункти", - додав міський голова Кременчука.

Фонд енергоефективності також співпрацює з містами у межах програми  “Енергодім”, що сприяє економії споживання енергетичних ресурсів та витрат на комунальні послуги.

Стати учасником програми “Енергодім” може будь-яке ОСББ, що прагне зробити свою оселю енергоефективною, безпечною, зручною та економною. 

Детальніше про програму “Енергодім” можна дізнатися на сайті energodim.org.

Станом на 20 січня 2021 року 43 громади затвердили власні програми підтримки ОСББ, що впроваджують енергоефективні заходи.

 

(0) Коментарі(в)