Перейти до основного вмісту

Можливості програми «Енергодім» та Фонду енергоефективності для ОСББ

Можливості програми «Енергодім» та Фонду енергоефективності для ОСББ

Можливості програми «Енергодім» та Фонду енергоефективності для ОСББ

Про впровадження заходів з енергоефективності,  діяльність Фонду та умови участі в програмі «Енергодім» розповіла Юлія Головатюк-Унгуряну, директор Фонду енергоефективності.

Яка мета створення Фонду, його завдання та принципи роботи?

Місія Фонду – підняти Україну до європейського рівня енергетичної ефективності шляхом зниження рівня енергоспоживання та викидів СО2 у житловому секторі та зменшення негативного впливу на екологію.

Фонд енергоефективності – це державна установа, створена з метою стимулювання та підтримки ініціатив щодо впровадження заходів з енергоефективності у житловому секторі України.

Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів державного бюджету України, фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Німеччини. В 2018 році Україна виділила 1,5 мільярди гривень на гранти, а до кінця 2019 року очікується надходження ще 1,2 мільярди гривень. В майбутньому планується щорічно виділяти 1,6 мільярди гривень на фінансування заходів з енергоефективності. Також ЄС та уряд Німеччини виділили 100 мільйонів євро, з яких 80 мільйонів євро виділено ЄС і 20 мільйонів євро – урядом Німеччини.

За оцінками фахівців запуск українського Фонду, якщо порівнювати з фондами інших країн, відбувся дуже швидко. Так, Закон «Про Фонд енергоефективності» був прийнятий в 2017 році. В 2018 затверджено дев’ять постанов Кабінету Міністрів, що регулюють діяльність установи, та відібрано Наглядову раду з п’яти незалежних членів.В квітні 2019 року запрацювала дирекція Фонду, раніше відібрана на конкурсній основі. Вже в серпні 2019 завершено роботу над стратегією та внутрішньою документацією Фонду.

Фонд розробив та впроваджує програму «Енергодім» для підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків. Під час створення Програми враховувалися українські та міжнародні нормативно-правові стандарти. Це означає, що заходи з енергоефективності в багатоповерхівках виконуватимуться з дотриманням будівельних стандартів і нормативів. Крім того, проводитиметься їхня перевірка якості, що убезпечить ОСББ від недобросовісних проектів, гарантуючи надійність та довговічність.

 Що передбачає програма «Енергодім»?

«Енергодім» – це програма часткового відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Програма затверджена Наглядовою радою Фонду 16 серпня 2019 року та діятиме до 31 грудня 2023 року. Завдяки участі у програмі «Енергодім» ОСББ отримають відшкодування витрат на енергомодернізацію свого будинку, компенсацію понесених витрат до 60-70% на роботи, матеріали та обладнання залежно від Пакета заходів з енергоефективності.

Комплексна енергомодернізація допомагає знизити енергоспоживання до 50%, а в деяких випадках  і більше. Завдяки проведенню енергоаудиту ОСББ отримує перелік необхідних для будинку заходів з енергоефективності. Якість виконання робіт забезпечується авторським та технічним наглядами. Мережа регіональних консультантів − партнерів Фонду енергоефективності надає підтримку в процесі реалізації проектів з енергомодернізації багатоквартирних будинків.

Отже, програма «Енергодім» дає ОСББ та кожному співвласнику можливість відчути переваги комплексної енергомодернізації багатоквартирного будинку, а саме: зниження енергоспоживання, підвищення комфорту та умов проживання, зменшення рахунків за комунальні послуги, підвищення вартості нерухомості, поліпшення зовнішнього вигляду будівлі, поліпшення технічного стану будівлі та турбота про екологію.

Учасниками Програми можуть стати лише об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Адже саме ОСББ є тією юридичною особою, яка реалізовує права співвласників на володіння та користування спільним майном у будинку.

Грант – це часткове відшкодування витрат, які ОСББ витрачає на реалізацію енергоефективних проектів. Сьогодні ОСББ може отримати компенсацію витрат на 2 види проектів – «Легкий» і «Комплексний».

Так, до пакету «Легкий» в якості обов’язкових елементів входять встановлення будинкового лічильника тепла, встановлення індивідуального теплового пункту, балансування системи опалення та інші заходи. Він є менш затратним і сума відшкодування за цей пакет становитиме близько 500 тисяч гривень.

Пакет «Комплексний» включає у себе заходи пакету «Легкий», а ще утеплення огороджувальних конструкцій, заміну чи ремонт вікон у місцях загального користування та ряд заходів з енергоефективності. Йдеться про відшкодування на рівні 5-6 мільйонів гривень. Детально прочитати про кожен із проектів можна на сайті Фонду енергоефективності.

 Розмір гранту для перших 300 ОСББ, заявки яких надійшли та схвалені Фондом, становить:

  • 70% вартості фактично понесених прийнятних витрат на підготовку та реалізацію проектів, тобто витрат на проведення попереднього енергоаудиту, розробку проектної документації та її експертизу (у тому числі обстеження об’єкту/будівлі), послуги з технічного та авторського нагляду, сертифікацію енергетичної ефективності після реалізації проекту, обстеження інженерних систем будівлі, на яких здійснено заходи з енергомодернізації.
  • 60% вартості фактично понесених прийнятних витрат на будівельні роботи для Пакета заходів «А» та 70% — для Пакета заходів «Б».

Як ОСББ стати учасником Програми?

Подати заявку на участь в програмі Енергодім можуть ОСББ, які провели енергоаудит будинку та отримали енергетичний сертифікат.

Щоб стати учасником програми «Енергодім» ОСББ необхідно провести загальні збори та колективно прийняти рішення про модернізацію будинка.

Як ОСББ обрати енергоаудитора?

В результаті проведення енергетичного аудиту ОСББ отримує енергетичний сертифікат будівлі та рекомендаційний звіт, в якому описані рекомендовані заходи, що зменшать втрати теплової енергії будинку. На основі аналізу даних аудитор надає обґрунтовані рекомендації та пропонує оптимальні види робіт для конкретного будинку відповідно до вимог програми «Енергодім». Це буде перелік заходів пакету «Легкий» чи «Комплексний». Якщо якісь із запропонованих заходів чи робіт вже проведені в будинку, наприклад, встановлено індивідуальний тепловий пункт, то ці заходи можна буде не проводити.

Для виконання робіт енергоаудитор має бути атестованим згідно з Порядком проведення професійної атестації осіб, які мають намір провадити діяльність із сертифікації енергетичної ефективності та обстеження інженерних систем, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 року № 605, кваліфікаційний атестат якого не анульовано. Перелік атестованих енергоаудиторів можна знайти у базі даних на сайті ДАЕЕ (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 62 від 21 березня 2018 року).

ОСББ може на свій розсуд обрати енергоаудитора та укласти з ним договір для проведення робіт. Конкретний виконавець та умови договору з ним затверджується на загальних зборах співвласників або вирішення цих питань делегується правлінню ОСББ (в рамках вимог статуту конкретного ОСББ або попередніх рішень загальних зборів).

Повний текст програми «Енергодім» та додатки за посиланням: http://bit.ly/2MvjzkE

Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j

Детально про те, з чого розпочати кроки до гранту, перелік необхідних документів та форми заявок на сторінці програми "Енергодім": http://bit.ly/2TVkaNi

 

(0) Коментарі(в)