Перейти до основного вмісту

Тиждень сталої енергії ЄС: енергомодернізація житлового сектору України

Тиждень сталої енергії ЄС: енергомодернізація житлового сектору України

Тиждень сталої енергії ЄС: енергомодернізація житлового сектору України

1 жовтня, напередодні відкриття 12-го Європейського тижня сталої енергії в Україні за ініціативи Представництва Європейського Союзу в Україні у Чорткові на Тернопільщині відбувся медіа-день, присвячений темі енергомодернізації житлового сектору України.

Прикладом такої енерготрансформації житла став будинок з ОСББ “Є. Коновальця №2” у Чорткові, модернізований за програмою “Енергодім”. До нього 1 жовтня завітали представники Європейської Комісії, Мінрегіону, Фонду енергоефективності, місцевої влади Чорткова, IFC, ОСББ та ЗМІ.

Екскурсію по будинку провела Лариса Бойчун, голова правління ОСББ “Є. Коновальця №2”. Вона розповіла, що до модернізації їхня стара чотириповерхівка не ремонтувалася вже понад 50 років. Тому чортківчани одними з перших в Україні подали заявку на участь у програмі “Енергодім”, за якою утеплили фасад, дах та цокольний поверх.

Вартість усіх робіт склала 3,9 млн грн, з яких 70% або 2,7 млн грн - грант за Програмою.

1

Цей утеплений будинок повинен стати прикладом для наслідування не лише для Чорткова, а й для всієї України. За розрахунками енергоаудиторів, після модернізації багатоповерхівки співвласники заощаджуватимуть понад 252,6 тис. кВт∙год/рік або 168,7 тис. грн/рік. Таким чином, споживання енергії скоротиться майже на 35,1%, - розповів Єгор Фаренюк, виконуючий обов'язки директора Фонду енергоефективності.

Присутній на заході Василь Лозинський, Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України нагадав, що в Україні працює державна програма “Енергодім”, за якою ОСББ можуть отримати левову частку компенсації витрат на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках.

Наше міністерство, яке формує державну політику у сфері енергоефективності, в першу чергу, будівель, чітко розуміє, що без дієвих інструментів, таких як Фонд енергоефективності, ми не зможемо досягти успіхів”, - підкреслив Василь Лозинський.

5

У свою чергу, Хлое Алліо, керівниця операційного відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні підкреслила, що цього року Європейський тиждень сталої енергії відбувається в Україні вдванадцяте під гаслом “Відкриваємо зелений потенціал разом”.

“Україна стабільно підтримує Європейський зелений курс та є активним організатором Європейського тижня сталої енергії. Цьогорічний тиждень – вже 12-й за рахунком, і відкриваємо його ми у гостинному місті Тернополі. Ми заохочуємо українську владу, муніципалітети, приватний сектор, громадянське суспільство та споживачів пропагувати ініціативи з енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії. Все це допоможе Україні на її шляху до переходу на “зелений” курс та у “зеленому” відновленні після пандемії”, - підкреслила Хлое Алліо.

2

Присутній на заході Володимир Шматько, міський голова Чорткова розповів, що на період 2021-2023 рр. у місті діє програма, за якою містянам відшкодовується частина відсоткової ставки на енергоефективні заходи. На поточний рік у бюджеті передбачено фінансування цієї програми у розмірі 1 млн грн.

За його словами, певна частина бюджетних коштів спрямована саме на впровадження у місті заходів, які допоможуть економити енергію та зменшити кількість шкідливих викидів в атмосферу.

Наш досвід із впровадження заходів з енергоефективності не є чимось унікальним, але ми розуміємо, що долучившись до проекту “Угода мерів - Схід”, взяли на себе відповідальність скоротити викиди CO2 у навколишнє середовище. Ми цього щиро хочемо і спільними зусиллями ми цього досягнемо!” - підкреслив мер.

6

Чортківська міська рада підписала меморандум про співпрацю з Фондом у вересні 2020 року.

2 жовтня у Тернополі розпочався Європейський тиждень сталої енергії в Україні 2021, в рамках якого у місті в цей день пройшла низка акцій, спрямованих на підвищення у мешканців рівня культури енергозбереження та свідомого споживання ресурсів.

3

Тиждень розпочався із семінару для міських голів на тему зміни клімату в українських містах.

Серед учасників - мери-підписанти Угоди мерів, делегація Представництва ЄС, міжнародних фінансових організацій, Фонду енергоефективності та асоціації “Енергоефективні міста України”.

Під час події учасники обмінялися ідеями та поділилися досвідом у впровадженні енергоефективних проектів, обговорили шляхи досягнення цілей Європейського зеленого курсу та організації комплексних заходів із протидії і адаптації до зміни клімату.

На сьогодні, саме програма “Енергодім”, яку реалізує Фонд енергоефективності, є одним із дієвих інструментів реалізації цілей Європейського зеленого курсу в Україні.

Одними з переваг, які отримають ОСББ в рамках участі у Програмі - підвищення комфорту й умов проживання, а також зменшення рахунків за комунальні послуги. У середньому до 20% економії за опалення за пакетом А “Легкий” та до 50% - за пакетом Б “Комплексний”. Це реальні показники, які дають можливість кожній родині захистити свій бюджет від надмірних витрат”, - підкреслив Єгор Фаренюк, виконуючий обов'язки директора Фонду енергоефективності.

 

Наразі у Тернополі налічується 610 ОСББ. У місті діє програма співфінансування енергоефективних заходів на 2021-2024 рр., за якою містянам відшкодовується 10% від суми кредиту, але поки фінансування не виділено.

Заявки на участь у програмі “Енергодім” подали 11 ОСББ з Тернополя, 8 -  з інших міст області.

Фонд підписав меморандум про співпрацю із Тернопільською міською радою у листопаді 2019 року.

8

Довідково. Європейський тиждень сталої енергії проводиться в містах Європи, які підписали відповідну угоду мерів та зобов’язалися за кілька років скоротити на 20% споживання невідновлюваних енергоресурсів та викиди в атмосферу вуглекислого газу, а також довести частку використання поновлювальних джерел енергії до 20%.

Європейський тиждень сталої енергії триватиме до 29 жовтня 2021 року. До цієї ініціативи Представництва ЄС активно долучаються міста-підписанти Угоди мерів щодо клімату та енергії. 

14 міст з усієї України планують провести Дні енергії в жовтні з метою популяризації серед населення енергоощадного, більш енергоефективного та екологічного способу життя й ведення господарства.


 

(0) Коментарі(в)