Перейти до основного вмісту

Енергомодернізація і відновлення пошкоджених внаслідок війни будинків: головні досягнення Фонду 2022 року

Енергомодернізація і відновлення пошкоджених внаслідок війни будинків: головні досягнення Фонду 2022 року

Енергомодернізація і відновлення пошкоджених внаслідок війни будинків: головні досягнення Фонду 2022 року

2022 рік став найскладнішим у сучасній історії України. Військова агресія російської федерації змусила більшість українців змінити життя і будувати нові плани, вплинула на соціальну та економічну ситуацію у країні. Для Фонду енергоефективності рік, що минає, також був насичений подіями. Актуалізація Програми «Енергодім», яка дала змогу реалізовувати її й у нових умовах. Запуск нової Програми «ВідновиДІМ», яка стала найбільшою надією для всіх власників будинків, пошкоджених внаслідок війни. Ухвалення важливих законів і проєктів на державному рівні. 2022 рік увійде в історію Фонду як рік найшвидших рішень.

Ці досягнення були б неможливими без ефективної співпраці з Урядом України та профільними міністерствами. Зокрема, цього року Кабінет Міністрів України схвалив проєкти додаткових угод з Єврокомісією про фінансування заходів «Програма підтримки енергоефективності в Україні — ЕЕ4U» та «Програма підтримки енергоефективності в Україні — ЕЕ4U-ІІ». Це дозволило продовжити дію Програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» на три роки. Крім того, угода заклала підґрунтя для удосконалення механізмів співробітництва між донорами, Міжнародною фінансовою корпорацією і Фондом енергоефективності.

Сьогодні Фонд реалізовує вже дві програми — і це найблискавичніша реакція на війну, розпочату росією на території нашої країни. Запуск Програми «ВідновиДІМ» — новий напрям діяльності Фонду енергоефективності та необхідний крок у допомозі українцям, постраждалим внаслідок війни. Фонд надає учасникам Програми фінансування у формі гранту, який виплачується на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 100% вартості матеріалів і робіт, необхідних для реалізації проєкту. Це стало можливим, зокрема, завдяки ухваленню Верховною Радою і підписанню Президентом Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель», до якого фахівці Фонду енергоефективності подавали свої пропозиції.

Цей Закон, крім того, створив нові й покращив наявні механізми забезпечення енергетичної ефективності будівель, істотно спростив процес енергомодернізації. З початку дії Програми «Енергодім» 238 ОСББ повністю або частково модернізували свої будинки та отримали гранти. Загалом Фонд енергоефективності компенсував 706,6 мільйонів гривень, 530 з яких — з початку війни.

«Цього року Фонд змінювався відповідно до вимог часу. Ми і далі реалізовуємо Програму “Енергодім”, а отже, тисячі українців живуть в оновлених енергоефективних будинках із покращеними умовами і зниженими платіжками за комунальні послуги, — розповідає Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Та одночасно ми розширили сферу своєї діяльності — за новою Програмою “ВідновиДІМ” надаємо гранти (вперше — авансом і стовідсотково покриваючи витрати!) на відбудову будинків, пошкоджених внаслідок війни. І завдяки їй сотні українців вже змогли повернутися у свої домівки. Реалізація цих ініціатив була б неможлива без наших партнерів. Неймовірно вдячні їм за розуміння потреб сучасної України, за конструктивну співпрацю у реалізації сміливих ідей».

Пілотний етап Програми «ВідновиДІМ» діє з 21 листопада. У ній можуть взяти участь будинки, пошкоджені внаслідок війни, у яких створені ОСББ. Наразі Програма реалізується на території чотирьох областей — Київської, Житомирської, Чернігівської та Сумської. Грант надається будинкам, які не зазнали конструктивних пошкоджень, і відшкодовує, зокрема, заміну або ремонт віконних блоків та блоків балконних і зовнішніх дверей, фасадів і покриття будівлі, обладнання дахових котелень та інженерних мереж. У межах нової Програми «ВідновиДІМ» Фонд енергоефективності вже отримав 52 заявки. Сума грантів за нами — понад 127 мільйонів гривень. 8 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків отримали понад 10,5 мільйонів гривень.

Це лише невелика частина здобутків Фонду енергоефективності у складному 2022-му. Його команда разом із партнерами вже будують плани на наступний рік, який, впевнені у Фонді, потребуватиме не менше інновацій. «Тепер до нашої головної мети (а це досягнення енергонезалежності України) додалася ще одна — відбудова країни, — прокоментував Єгор Фаренюк. — За даними Київської школи економіки, внаслідок бойових дій пошкоджено 40% житловому фонду України. Ми готові доєднатися до відновлювальних робіт і вже розробили необхідні для цього механізми. 2023 року плануємо розширити дію Програми “ВідновиДІМ” на інші області України. Впевнені, що разом нам вдасться побудувати успішне процвітаюче майбутнє нашої країни».

(0) Коментарі(в)