Програми Фонду — серед найкращих механізмів термомодернізації житла
Команда Buildings Performance Institute Europe спільно з DiXi Group презентувала аналітичний звіт «Енергоефективність у зеленому відновленні: кращі практики та можливості для України». Програми Фонду енергоефективності — «Енергодім» і «ВідновиДІМ» — увійшли до переліку найкращих механізмів термомодернізації та відновлення пошкодженого внаслідок війни житлового фонду.
Автори звіту зазначають, що Фонд був створений і довів свою дієвість як інструмент підтримки енергоефективності в житловому секторі завдяки довгостроковій спрямованості та прозорому корпоративному управлінню, а також системам моніторингу та верифікації. Фонд є однією з небагатьох ефективних державних установ, яка після початку повномасштабної війни продовжила надавати підтримку бенефіціарам, спрямовану на енергомодернізацію. Також яскравим прикладом дієвості Фонду є Програма «ВідновиДІМ», у межах якої ОСББ отримують гранти на безоплатній та безповоротній основі на відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок бойових дій.
Під час онлайн-презентації аналітичного звіту Дмитро Сирих, в. о. технічного директора Фонду, розповів про можливості наявних і перспективних програм установи. «Фонд працює з 2019 року — відтоді реалізуємо Програму “Енергодім”, в межах якої надаємо підтримку ОСББ у впровадженні енергоефективних заходів, — зазначив він. — Пакет “А” цієї Програми складається з відносно недорогих заходів з високим рівнем окупності —насамперед це модернізація інженерних систем. Пакет “Б” передбачає проведення комплексної модернізації. Всі проєкти умовно поділені на три етапи. Перший — енергоаудит, який визначає стан будинку, необхідні заходи і прогнозує рівень економії, якої можна досягти після їхнього впровадження. Другий етап — розробка проєктної документації та її експертиза, третій — виконання робіт і верифікація. Доволі тривалий процес, але результат завжди виправдовує це, адже рівень економії енергії після реалізації заходів сягає 35–50%. За умовами Програма “Енергодім”, мешканці будинку долучаються до фінансування проєкту, надаючи власний внесок. Вже можемо говорити про створення нової відповідальної культури управління житлом. Щоби допомогти ОСББ на цьому шляху, ми надаємо можливість виконувати заходи за проєктом поступово. Виконавши певний захід і надавши Фонду документи на верифікацію, вони отримують часткове відшкодування».
Після початку повномасштабної війни Фонд призупинив прийом нових заявок за Програмою «Енергодім», адже статутний капітал не поповнювався. Цього року знайшов вихід зі складної ситуації — спростив пакет заходів «А». ОСББ отримують грант — 40% вартості проєктів зі встановлення індивідуальних теплових пунктів. Вибір зупинили саме на цьому заході через його швидку окупність (один опалювальний сезон) та ефективність. Фонд вже планує розширити спрощений пакет, додавши до нього й інші заходи, зокрема утеплення труб, балансування системи опалення і встановлення енергоефективних вікон у місцях загального користування.
«Продовжуючи реалізовувати енергоефективні проєкти тих ОСББ, які подали заявки до 24 лютого 2022 року, ми не могли не відреагувати на руйнування житлового сектору, які принесла війна, — прокоментував Дмитро Сирих. — Тому вже у листопаді минулого року запустили Програму “ВідновиДІМ”, в межах якої надаємо гранти на відновлення будинків, які не зазнали серйозних руйнувань. Вона покликана допомогти якомога швидше повернутися додому якнайбільшій кількості людей. Ця ініціатива, звичайно, не передбачає власного внеску мешканців — грант компенсує 100% робіт і матеріалів, при цьому 70% надаємо авансом. Пілотний етап Програми, який наразі завершуємо, повністю фінансується Європейським Союзом. Основний етап плануємо поширити на більшу кількість областей країни. Його Фонд співфінансуватиме разом із нашими донорами — ЄС та урядом Німеччини. Й у цій Програмі ми не відступили від своєї головної місії: встановили вимоги до заходів — вони мають відповідати енергоефективним нормам. Тобто відновлення відбувається за принципом “краще, ніж було”. Хочу звернути увагу, що всі будинки з ОСББ мають рівний доступ до ініціатив Фонду. Крім того, ані ми, ані будь-які інші організації не впливають на вибір підрядників у межах програм Фонду — це вибір виключно ОСББ».
Фонд енергоефективності вже розробив концепцію нової ініціативи — Програми «ГрінДІМ», учасники якої отримуватимуть гранти на встановлення теплових насосів і сонячних панелей. До Програми зможуть долучитися і ОСББ, і власники приватних домогосподарств (площа — до 150 м²). Розвиток відновлюваних джерел енергії — серед найбільш актуальних завдань поствоєнного відновлення України. Успішне виконання цього завдання, зокрема, сприятиме зміцненню національної безпеки і виконанню вимог, необхідних для вступу України до Європейського Союзу.
Лінк на українську версію звіту «Енергоефективність у “зеленому” відновленні: найкращі практики та можливості для України»: https://bit.ly/3r2L9LY
Лінк на відеозапис презентації: https://fb.watch/m-XrOLodgr/ (виступ Дмитра Сирих з 50 хв.)
Нагадаємо, нещодавно Фонд підписав угоду з новим банком-партнером.
(0) Коментарі(в)