Перейти до основного вмісту

Платіжка за опалення на 35-45% менша ніж у сусідів - результат енергомодернізації будинків за програмою «Енергодім»: досвід Полтавщини

Платіжка за опалення на 35-45% менша ніж у сусідів - результат енергомодернізації будинків за програмою «Енергодім»: досвід Полтавщини

Платіжка за опалення на 35-45% менша ніж у сусідів - результат енергомодернізації будинків за програмою «Енергодім»: досвід Полтавщини

Полтавські ОСББ - учасники програми “Енергодім” вже зменшили свої платежі за теплопостачання на 35-45 % відносно сусідніх будинків, які не впроваджували енергоефективні заходи.  

Про це повідомив Єгор Фаренюк, виконуючий обов'язки директора Фонду енергоефективності, під час візиту до Полтави, де відбувся медіа захід для журналістів Полтавщини та Харківщини, присвячений темі житлової енергомодернізації країни на прикладі успішних практик Полтавщини.1

Учасниками цього заходу стали представники Фонду енергоефективності, Представництва ЄС в Україні, міської влади Полтави, IFC, ОСББ-учасники програми “Енергодім”, ЗМІ та інші.

«Полтавщина поступово долучається та збільшує кількість учасників у Програмі «ЕНЕРГОДІМ», з початку дії Програми від ОСББ Полтавської області отримано 13 заявок: п’ять за пакетом “А” і вісім за пакетом “Б”. З них всі отримали схвалення Фонду та відшкодування вартості попереднього енергетичного аудиту. Шість ОСББ розробили проектну документацію та подали Заявку на Затвердження Проекту, три - частково завершили будівельні роботи і подали Заявки на Верифікацію частини виконаних заходів і два ОСББ - подали заявки на повну верифікацію та відшкодування. Загальна очікувана вартість Проектів за заявками, отриманими на Участь – 91,2 млн грн. Розрахована сума грантів – 56,2 млн грн., з яких вже виплачено 5,9 млн грн.», - розповів Єгор Фаренюк.

2

Він наголосив, що питання зменшення енергоспоживання – це питання енергетичної безпеки країни, учасники програми нічого не втрачають, а лише здобувають та порадив всім не зволікати і подавати заявки для участі у програмі.

Євген Ричка, заступник полтавського міського голови,  повідомив, що міська влада докладає максимум зусиль аби Полтава стала енергоефективним містом, але багато залежить від активності співвласників. 

«У місті діє Програма підтримки об’єднань співвласників  багатоквартирних будинків м. Полтава на 2020 – 2025 роки, яка передбачає відшкодування ОСББ частини відсоткової ставки до 25%, а також 30% тіла кредиту після завершення робіт. У 2021 році відшкодування отримали 4 ОСББ, але якби була більша активність співвласників, обсяги відшкодувань могли бути більші. На наступний рік ми плануємо збільшувати обсяги фінансування, сподіваємось, що активність ОСББ покращиться», - сказав Євген Ричка.

3

Ольга Бороданкова, керівниця сектору енергоефективності,  Представництва ЄС в Україні зауважила, що розвиток енергоефективності в житловій сфері Україні для ЄС має дуже важливе стратегічне значення.

«ЕС займається цією темою в контексті «зеленого курсу» – нова стратегія розвитку ЄС, яка охоплює багато різних галузей і енергоефективність у цій стратегії є ключовою. Тому ЄС всіляко підтримує Україну у цьому напрямку і планує його розвивати», - відмітила Ольга Бороданкова.

Представники ОСББ, які взяли участь у медіа заході, обмінювались досвідом реалізації програми «Енергодім», ділились результатами від впровадження енергоефективних заходів та практичними порадами. 

Також, в рамках заходу учасники відвідали два будинки у Полтаві, що стали учасниками програми «Енергодім» - багатоповерхівка, якій понад 40 років, де створено ОСББ «НАШ ДІМ-21» та тридцятирічну дев’ятиповерхівку, в якій створено ОСББ "ПОЛЮСНА 10". Обидва будинка  модернізуються за програмою “Енергодім”. Співвласники цих будинків вже сплачують за опалення на 35-45% менше порівняно із сусідніми будинками аналогічного типу забудови, але які не впроваджували енергоефективні заходи. Крім того, вони вже відчули переваги у вигляді комфорту проживання та покращення естетичного і технічного стану будинків.

До проведення енергомодернізації в обох будинках були типові проблеми, серед яких: нерівномірність розподілу тепла, великі тепловтрати через стіни, старі вікна й двері, застарілі інженерні системи тощо.

Очікувана вартість реалізації проекту в будинку ОСББ «НАШ ДІМ-21» - 7,7 млн грн, з яких близько 5,4 млн грн або 70% грант за програмою “Енергодім”.

«Реалізацію заходів ще не завершили, а співвласники вже мають економію близько 35 % порівняно із сусідніми будинками аналогічного типу забудови, але які не впроваджували енергоефективні заходи. у квартирах стало значно тепліше, співвласники відчувають комфортні температурні умови і однозначно задоволені результатами від впровадження енергоефективних заходів», - зауважив Олег Зволинський, голова правління ОСББ «НАШ ДІМ-21» .

Очікувана вартість реалізації проекту в будинку ОСББ "ПОЛЮСНА 10" - 7,6 млн грн, з яких 5,3 млн грн або 70% грант за програмою “Енергодім”.

4

«Енергоефективні заходи у своєму будинку ми впроваджували “маленькими кроками” за різними програмами - у 2017 році встановили ІТП, це дало економію близько 20 %; у 2019 році замінили двері і вікна в місцях загального користування, це додало ще близько 5 %; минулого сезону за програмою “Енергодім” повністю завершили модернізацію системи опалення, виконали комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін будинку, також у більшості квартир виконали заміну або ремонт віконних та балконних дверних блоків, утеплення і скління наявних балконів і лоджій. В результаті нам вдалось суттєво зменшити розмір платежів теплопостачання. Зокрема ми платимо приблизно на 45% менше, ніж мешканці сусідніх будинків аналогічного типу забудови, які не впроваджували енергоефективні заходи», - розповіла Ніна Науменко, голова правління ОСББ "ПОЛЮСНА 10" .  

Загалом на сьогодні кількість реалізованих по всій країні проектів за програмою «Енергодім» складає близько 100. Всього Фонд отримав та зареєстрував понад 850 заявок від ОСББ на участь у Програмі, 692 проекти енергомодернізації будинків за програмою «ЕНЕРГОДІМ» знаходяться в роботі. Загальна вартість енергоощадних проектів понад 7 млрд грн, а орієнтовна сума грантів, яку отримають ОСББ - складає понад 4 млрд грн.

 Нагадаємо, що 9 грудня на Чернігівщині відбувся медіа день для журналістів центральних ЗМІ України, Чернігівської та Сумської областей, присвячений темі житлової енергомодернізації країни на прикладі міст та громад.

Довідково. Фонд енергоефективності  —  єдина в Україні державна установа, створена Урядом України відповідно до Закону України Про Фонд енергоефективності з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження

Програма підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» - це програма часткового відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Програма затверджена 16 серпня 2019 року та діє до 31 грудня 2023 року на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій.

Програма передбачає часткове відшкодування витрат ОСББ на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості прийнятних заходів/робіт для пакету “Легкий” та 50% для пакету “Комплексний”. 

Програма “Енергодім” фінансується за рахунок коштів статутного капіталу Фонду енергоефективності, що формується за рахунок державного бюджету України, а також внесків Європейського Союзу та Уряду Німеччини, реалізується у співпраці з IFC та GIZ.

Детальну інформацію про Фонд енергоефективності та програму “Енергодім” можна переглянути на веб-сайті eefund.org.ua та energodim.org

 

(0) Коментарі(в)