Перейти до основного вмісту

Представники ЄС в Україні та Мінінфраструктури відвідали перші відновлені будинки за Програмою “ВіновиДІМ”

Представники ЄС в Україні та Мінінфраструктури відвідали перші відновлені будинки за Програмою “ВіновиДІМ”

Представники ЄС в Україні та Мінінфраструктури відвідали перші відновлені будинки за Програмою “ВіновиДІМ”

17 березня представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Представництва ЄС в Україні, а також Фонду енергоефективності відвідали Ірпінь, де побачили перші будинки, відремонтовані за Програмою «ВідновиДІМ».

"Враховуючи високу потребу у терміновому відновлені житлового сектора, пошкодженого внаслідок російської агресії проти України, ми вирішили запустити програму «ВідновиДІМ», яка відшкодовує 100% витрат на ремонт багатоквартирних будинків. Ця програма наразі діє в шести регіонах, надає повне фінансування на відновлення житла та дозволяє людям повернутися до своїх домівок у поліпшені житлові умови. Крім цього, вона допомагає відродити місцеву економіку, що є надзвичайно важливою під час війни", — прокоментувала Хлое Алліо, керівниця відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні.

1

Програма «ВідновиДІМ» стала швидкою відповіддю на ті руйнування, яких зазнала Київська область під час наступу російських військ і подальшої тимчасової окупації. Сотні будинків частково або повністю зруйновані — ця ситуація потребує якнайшвидшого вирішення. Програма, що покликана максимально оперативно допомагати відновлювати будинки, фінансує 100% будівельних робіт і матеріалів, необхідних для їхнього виконання.

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Затишний» і «ЖК Ново-Оскольський» з міста Ірпінь подали заявки на участь у Програмі одразу після її запуску в листопаді 2022 року. Вже за два місяці відновлювальні роботи у чотирьох будинках завершили, і мешканці змогли повернутися до своїх домівок.

Внаслідок воєнних дій в ірпінських семиповерхівках 2014 року будівництва (ЖК «Ново-Оскольський») були пошкоджені фасад і теплоізоляція стін, деформовані віконні та дверні рами, частково зруйновані міжкімнатні перегородки і сходовий майданчик. У межах участі у Програмі «ВідновиДІМ» два будинки отримали гранти на загальну суму понад 7 млн грн. За ці кошти відремонтували фасади, відновили зруйновані інженерні системи, замінили блоки віконних і балконних дверей, зовнішніх і внутрішніх тамбурних дверей. Шестиповерхові будинки ЖК «Затишний» в Ірпені, побудовані 2017 року, також зазнали ушкоджень — руйнування та посічення теплоізоляції зовнішніх стін, окремих віконних і дверних рам, склопакетів, отвори і тріщини у штукатурці. Для відновлення два будинки отримали гранти на суму понад 5,5 млн грн.

2

«Сьогодні ми бачимо перші результати реалізації Програми “ВідновиДІМ”, яку завдяки партерам з ЄС вдалося запустити за максимально короткі терміни, зазначив Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Наразі Програма фінансується виключно за рахунок донорських коштів Європейського Союзу. Це надзвичайно важлива підтримка для України, особливо у цей непростий для нас час. Ми вже отримали від ОСББ з різних регіонів приблизно 70 заявок на участь у Програмі, а це 5000 українських родин, які завдяки такій підтримці зможуть відновити свої будинки та повернутися до нормального життя. Ще раз хочу висловити слова вдячності нашим партнерам з Європейського Союзу за надану допомогу та надійну багаторічну співпрацю. Також дякую ОСББ за проактивність, витримку та наполегливість у досягненні результату — ви справжні герої нашого часу».

Під час робочої поїздки делегація поспілкувались із співвласниками перших відновлених будинків, які оперативно відреагували на запуск нової програми і подали всі необхідні документи до Фонду енергоефективності. Механізм Програми «ВідновиДІМ» — авансування на рівні 70% — дав змогу швидко закупити необхідні матеріали і почати роботи. Сьогодні вони живуть у власних оселях, а мешканці квартир, які вигоріли під час ворожих обстрілів, роблять ремонти у відновлених безпечних будинках.

«Співпраця з Європейським Союзом у межах Програми “ВідновиДІМ” демонструє, наскільки ефективною і швидкою може бути донорська допомога у відновленні житла, — сказав Олександр Бутенко, заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. — Важливо, що ремонт обох житлових комплексів врахував сучасні вимоги щодо енергоефективності та цивільної безпеки. Ми переконані, що під час відбудови необхідно зробити житлову інфраструктуру якіснішою, безпечнішою та енергоефективнішою. Дякую європейським партнерам і колегам з Фонду енергоефективності за співпрацю. Переконаний, що успішний досвід відновлення будинків в Ірпені зуміємо масштабувати на інші регіони України».

3

Програма «ВідновиДІМ» вже розширила свою географію — сьогодні у ній можуть взяти участь ОСББ Миколаївської, Київської, Чернігівської, Житомирської, Сумської, Дніпропетровської областей на міста Києва. Максимальний розмір гранту, який може отримати один об’єкт відновлення, від початку дії Програми також зріс — з 6 до 7,2 млн грн. Загалом на реалізацію Програми Європейський Союз виділив 25 млн євро (зокрема, 5 млн євро — на пілотний етап, який реалізується зараз). Єгор Фаренюк повідомив, що «ВідновиДІМ» популярна не лише серед будинків, у яких створені ОСББ. До Фонду енергоефективності дедалі частіше надходять запити щодо необхідності відновлення пошкодженого житла і від мешканців будинків, які мають інші форми управління. Тому наразі актуальне обговорення питання розширення дії Програми на різні форми управління житловим фондом, а також додання до неї енергоефективної складової.

Наразі Фонд енергоефективності запрошує до участі у Програмі мешканців будинків, у яких створені ОСББ і які зазнали руйнувань під час бойових дій. Фахівці установи надають учасникам Програми необхідні роз’яснення та консультують під час її реалізації. Синергія Фонду, Єврейського Союзу та держави допомагає відновлювати країну. 

 

(0) Коментарі(в)