Перейти до основного вмісту

Енергетика в контексті відбудови України

Енергетика в контексті відбудови України

Енергетика в контексті відбудови України

Роль відновлюваних джерел енергії у післявоєнній відбудові України обговорили під час круглого столу Енергетично-кліматичного форуму ZPP, у якому взяв участь технічний директор Фонду енергоефективності Ігор Кречкевич. Це вже третя зустріч, присвячена майбутній відбудові України, яку організовує Союз підприємців і роботодавців Польщі.

Велика частка енергетичної системи України — понад 50% — зазнала значних руйнувань внаслідок ворожих атак, що продемонструвало необхідність змін у цій сфері. Зокрема, значно пошкоджена або розграбована російськими військовими вітрова та сонячна генерація, яка сконцентрована на території Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Харківської, Одеської та Дніпропетровської областей. Тільки 20% вітрової генерації сьогодні працюють і допомагають стабілізувати енергетику країни.

Учасників зустрічі об’єднала ідея розподіленої генерації та розвитку відновлюваних джерел енергії, що дасть змогу підвищити якість отримуваної споживачами енергії, забезпечить надійність живлення локальної інфраструктури і знизить ризик відключення світла у домівках українців. Актуальне завдання — пошук інвесторів, готових взяти участь у важливих ініціативах. «Україна має великий інвестиційний потенціал, — прокоментував Ігор Кречкевич. — Це і лідируюча сьогодні генерація сонячних електростанцій, вітрова енергетика, гідроенергетика, і потенціал вітрової енергетики морського шельфу та енергії з біомаси. Одночасно поза увагою залишаються приватні будівлі та багатоквартирні будинки як потенційні майданчики для реалізації малих сонячних електростанцій. Одним із кроків для розвитку цього напряму може бути створення енергетичних кооперативів, які здатні розвиватися на базі багатоповерхівок. Для популяризації такої ініціативи і залучення коштів інвесторів мають бути виписані зрозумілі та комфортні правила».

Українська енергетична система змінюється відповідно до вимог часу. Фінансування зелених джерел енергії, розвиток розподіленої генерації як найбільш динамічної структури, розширення території розміщення сонячних і вітрових станцій — всі ці питання виходять на перший план вже зараз. До війни відновлювані джерела енергії у загальній системі України складали 8%. На часі — збільшення цієї частки.

Ігор Кречкевич розповів про зміни у діяльності Фонду енергоефективності, які стали відповіддю на повномасштабну війну. «Фонд енергоефективності — єдина в Україні державна установа, що створена Урядом для підтримки ініціатив у напрямі енергетичної ефективності будівель, енергозбереження у житловому секторі, — зазначив він. — До війни Фонд успішно реалізовував Програму “Енергодім” — надавав гранти на впровадження енергоефективних заходів ОСББ. Фінансувалась ця Програма за рахунок Держбюджету України, підтримки ЄС та уряду Німеччини. Та ми не могли не відреагувати на наслідки війни: понад 3 мільйони людей залишилися без житла, їхні домівки частково або повністю зруйновані. Тому розробили і запустили нову Програму «ВідновиДІМ» з відбудови пошкоджених внаслідок війни будинків, яка на 100% фінансується за кошти ЄС. Ремонтні роботи відбуваються також із дотриманням енергоефективних вимог».

Енергетична незалежність — запорука подальшого розвитку України. Важливі на шляху її побудови як місцеві ініціативи, так і співпраця зі світовими інвесторами, зокрема польськими, як вироблення власних проєктів, так і використання європейського досвіду. ZPP і надалі організовуватиме спільні зустрічі для пошуків інструментів досягнення стабільної роботи української енергосистеми.

Нагадаємо, нещодавно у Варшаві відбувся Recovery Construction Forum, присвячений відбудові українських громад.

 

(0) Коментарі(в)