Перейти до основного вмісту

ЄС надасть Фонду енергоефективності 5 млн євро на реалізацію пілотної програми з відновлення будинків

ЄС надасть Фонду енергоефективності 5 млн євро на реалізацію пілотної програми з відновлення будинків

ЄС надасть Фонду енергоефективності 5 млн євро на реалізацію пілотної програми з відновлення будинків

За попередніми прогнозами, в середині жовтня 2022 року Фонд енергоефективності запустить пілотну грантову програму, яка передбачатиме надання ОСББ  грантів на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 100% вартості матеріалів та робіт на проведення першочергових ремонтних робіт у будинках, пошкоджених внаслідок воєнних дій. Європейський Союз дав згоду на виділення 5 млн євро на реалізацію цього пілотного проекту. Про це повідомив директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк під час панельної сесії на тему «Енергоефективність та відновлення», яка проходила 30.09.2022 в ході онлайн заходу «Енергозберігаючий спринт міст сьогодні - більше енергоефективності та зеленої енергії в майбутньому», організованого Проектом ЄС «Угода мерів – Схід» в рамках проведення Європейського тижня сталої енергії в України 2022.

«Ідею щодо розширення сфери діяльності Фонду, зокрема для запуску нової програми, спрямованої на ремонт будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій, ми почали втілювати у життя з квітня поточного року і дякуючи підтримці ЄС, наших міжнародних партнерів, донорів та Мінрегіону, зараз запуск цієї програми на фінішній прямій. Це буде повністю грантова програма, яка буде реалізовуватись поки лише в 4 регіонах України – Київщина, Житомирщина, Чернігівщина та Сумщина. За перший пілотний проект ми плануємо надати підтримку щонайменше 60 будинкам, в яких створено ОСББ. І оскільки на реалізацію цієї програми ми поки не маємо багато коштів, то плануємо спочатку видавати на один будинок не більше  6 млн грн», - сказав Єгор Фаренюк.

Разом з тим, директор Фонду енергоефективності подякував Європейському Союзу за підтримку та висловив сподівання, що у 2023 році фінансування на реалізацію цієї програми буде збільшено. Наразі потреба у коштах для збільшення кількості будинків – учасників цієї програми до 1000 складає орієнтовно 3 млрд  грн або 75 млн євро.

«Наша мета – продовжити підтримку співвласників багатоквартирних будинків, як у процесі енергомодернізації будинків, так і у процесі відновлення пошкоджених війною будинків. Енергоефективність - найкращий механізм для зменшення рівня енергоспоживання та викидів СО2. І це є ключова місія Фонду енергоефективності. Високі параметри енергетичної ефективності – один із головних параметрів, які має забезпечити якісна відбудова», - зазначив Єгор Фаренюк та нагадав, що у серпні було підписано міжнародні угоди, згідно з якими Програми підтримки енергоефективності EE4U та EE4U-II продовжено ще на три роки, тобто фінансування програм Фонду донорами буде продовжуватись.

Також, директор Фонду енергоефективності повідомив учасникам заходу, що попри війну, Фонд продовжує виконувати взяті на себе зобов’язання в рамках Програми «ЕНЕРГОДІМ» та надавати підтримку ОСББ, які подали заявки на участь у Програмі до війни.

«На сьогодні ми маємо 215 повністю або частково завершених енергоефективних проектів за Пограмою «ЕНЕРГОДІМ», 58 ОСББ завершили свої проекти у період війни і за цей період Фонд компенсував ОСББ 376,3 млн грн. Також, наразі ми отримали 196 заявок на верифікацію для відшкодування частково або повністю виконаних робіт і прийом та опрацювання нових заявок на затвердження проекту, на зміни до проекту, на верифікацію та на продовження строку реалізації проектів триває», - сказав Єгор Фаренюк.

Хлое Аліо, керівниця відділу енергетики, транспорту та навколишнього середовища Представництва ЄС в Україні під час свого виступу повідомила, що Представництво ЄС в Україні, попри війну, вбачає дуже важливим розвивати енергоефективність в Україні та підкреслила, що ЄС продовжує тісну співпрацю з Фондом енергоефективності у процесі реалізації програм Фонду, спрямованих, як на енергомодернізацію будівель, так і на відновлення житлового Фонду, пошкодженого внаслідок воєнних дій.  

У свою чергу, Дмитро Петрунін, генеральний директор Директорату енергоефективності Мінрегіону повідомив, що одним з першочергових планів Міністерства на найближчу перспективу є розширення діяльності Фонду енергоефективності.

«У Мінрегіоні в установленому порядку вже опрацьовані та передані на розгляд Уряду необхідні нормативно-правові акти, які необхідні для запуску нової програми Фонду з відновлення житлового фонду, пошкодженого внаслідок воєнних дій. Передбачається, що невдовзі ці акти будуть схвалені і Фонд матиме змогу реалізувати відповідні заходи у співпраці з Європейським союзом та IFC», - зазначив Дмитро Петрунін.

Також, він повідомив, що в Мінрегіоні розроблено проекти трьох загальнодержавних цільових програм, одна з яких передбачає реалізацію заходів з термомодернізації будівель соціальної сфери та житлового фонду всіх форм власності і передбачається, що реалізацією заходів в частині будинків, в яких створено ОСББ буде займатись Фонд енергоефективності, але не обмежуватись цим.

Крім того, учасниками заходу стали Оксана Реміга, представниця Європейського інвестиційного банку, Олексій Корчміт, голова Української Асоціації ЕСКО, Борис Смаль, директор департаменту економічної політики Луцької міської ради.

Від команди Проекту ЄС «Угода мерів – Схід» захід модерували національні експерти - Максим Верещак, Віталій Волков та Оксана Кисіль.

Переглянути відео заходу можна на сторінці Covenant of Mayors – East у мережі Facebook за посиланням: https://fb.watch/fVwvdHYT-k/

(0) Коментарі(в)