Перейти до основного вмісту

Круглий стіл «Енергонезалежність: де взяти кошти»

Круглий стіл «Енергонезалежність: де взяти кошти»

Круглий стіл «Енергонезалежність: де взяти кошти»

Учасники круглого столу «Енергонезалежність: де взяти кошти», який організував КМО ВГО «Громадянська мережа ОПОРА» за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля (Київ — Україна) проаналізували реалізацію енергоефективних ініціатив у країні. Інвестування у відновлювані джерела енергії, зміна механізму тарифоутворення, свідоме споживання енергії українцями, важливість співфінансування енергоефективних проєктів зі сторони держави та міжнародних донорів — експертний діалог був зосереджений на викликах, які зазвучали з особливою актуальністю в умовах повномасштабної війни.

«Енергонезалежність однозначно має бути ключовою стратегічною ціллю розвитку сучасної України, — зазначив Юрій Збираник, начальник відділу сталого розвитку Фонду енергоефективності. — Це насамперед питання безпеки держави, а також інвестування і запровадження нових технологій. Створення умов для надання можливості кожному будинку мінімізувати споживання енергоресурсів і забезпечувати власні потреби в енергії самостійно дасть змогу зробити енергонезалежною всю країну. Ми побачили, як світова залежність від викопного палива перетворилася на зброю в руках диктатора і, на превеликий жаль, досі продовжує фінансувати бойові дії проти Україні. Ця війна значно пришвидшує зміну клімату і спричиняє збільшення парникових газів — загроза виникнення екологічної катастрофи дуже висока. Потреба ефективного реагування на нагальну небезпеку невпинно зростає. Шлях до енергонезалежності — це насамперед про розвиток енергоефективності та генерації енергії з відновлюваних джерел».

Енергоефективність — ключова місія Фонду — має важливе значення у покращенні життя всіх українців, у підтримці економічного зростання, а також у підвищенні безпеки держави та прискоренні «зеленого переходу». Це шлях до зменшення рівня енергоспоживання та викидів СО2. З 2019 року Фонд реалізує Програму «Енергодім», яка спрямована на комплексне впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних житлових будинках. Понад 65 000 домогосподарств стали учасниками Програми, яким Фонд компенсував понад 871 млн грн.

«Війна суттєво вплинула на процес реалізації цієї Програми: ми зіштовхнулися з низкою викликів, — прокоментував Юрій Збираник. — Це і відсутність фінансування з державного бюджету, і припинення кредитування ОСББ банками, і дефіцит та зростання вартості будівельних матеріалів, і брак виконавців робіт. Тому тимчасово припинити прийом нових заявок на участь у Програмі. Але ті проєкти, які були подані до Фонду до початку повномасштабної війни, реалізуються. Ми зробили усе можливе, щоби ОСББ мали можливість завершити свої проєкти. Загалом інвестиції в енергоефективність житлового сектору важко переоцінити. Кожен реалізований в межах Програми “Енергодім” проєкт дає можливість скорочувати споживання енергоресурсів на 35–50%. Це суттєве зменшення фінансового навантаження на людей та значне підвищення комфорту житла».

Водночас в умовах війни перед Фондом постав новий виклик — відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій будинків. Грантова Програма «ВідновиДІМ» фінансується Європейським Союзом, який виділив на її реалізацію 25 млн євро (зокрема 5 млн євро — на пілотний етап, який зараз реалізується на території шести областей). Учасниками цієї Програми вже стали понад 7500 домогосподарств. ОСББ отримують грант на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 100% вартості витрат на роботи і матеріали.

«Сьогодні Україна перебуває у вкрай складному становищі — ми вивчаємо можливості залучення додаткової міжнародної підтримки, фінансових ресурсів донорської спільноти для відновлення пошкоджених війною будинків та впровадження енергоефективних заходів у житловий сектор, — розповів Юрій Збираник. — Маємо намір продовжити роботу з відновлення пошкоджених будинків та розвивати ключовий напрям нашої діяльності — термомодернізацію житлових будинків».

Для прискорення темпів та об’ємів термомодернізації Фонд працює над впровадженням нового, суперлегкого пакету Програми «Енергодім». Він передбачатиме встановлення ІТП — це один з найбільш доцільних та ефективних заходів зі зниження споживання теплової енергії у багатоповерхівках. Забезпечити зелене відновлення з урахуванням найкращих європейських практик — актуальне завдання для всієї команди Фонду енергоефективності.

 

Нагадаємо, нещодавно відбулося обговорення шляхів розвитку програм Фонду.

Share:

(0) Коментарі(в)