Питання поствоєнної відбудови України на Annual Global Conference on Energy Efficiency
Про майбутню відбудову України говорили на щорічній Глобальній конференції з енергоефективності у Версалі, у якій взяв участь Фонд енергоефективності. Захід зібрав лідерів міжнародної спільноти для обговорення питань прискорення глобального прогресу в енергоефективності. Зокрема, учасники восьмої конференції зосередилися на відновлювальних процесах, що чекають на Україну після завершення війни. Тут представили передові практики реконструкції та модернізації будівель, які можна адаптувати до різних посткризових контекстів і узгодити з метою досягнення нульових викидів.
«Агресивна війна, розв’язана на нашій території, забирає тисячі життів, руйнує будівлі та інфраструктуру України, — зазначив Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Та український народ і в умовах війни робить усе можливе, щоби відновити свої будинки, пошкоджені внаслідок збройної агресії росії. У довоєнний час діяльність Фонду була зосереджена виключно на впровадженні енергоефективних заходів у житлових будинках. Але фактично від початку повномасштабного вторгнення росії ми почали працювати над запуском Програми, спрямованої на відновлення пошкоджених війною будинків».
У листопаді 2022 року Фонд енергоефективності запустив Програму «ВідновиДІМ», що фінансує будівельні роботи з відновлення житла. Ця грантова Програма фінансується Європейським Союзом, який виділив на її реалізацію 25 млн євро, зокрема 5 млн євро на пілотний етап. Бенефіціари — винятково об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Наразі Фонд отримав від ОСББ понад 120 проєктів для реалізації за Програмою «ВідновиДІМ», з них приблизно 50 вже повністю або частково завершені. Це реальна можливість для тисяч українців повернутись у свої домівки.
Учасникам цієї Програми Фонд надає грант, який виплачується на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 100% вартості витрат на роботи і матеріали. Перший транш — 70% загальної суми — ОСББ отримують авансом, після приєднання до грантового договору. Другий транш — 30% — після завершення робіт. Програма «ВідновиДІМ» компенсує заміну або ремонт пошкоджених блоків віконних та балконних дверей, зовнішніх дверей, ремонт фасадів і покриття будівель, обладнання дахових котелень та інженерних мереж.
«Ми і надалі розвиватимемо роботу з ремонту пошкоджених будинків, — прокоментував Єгор Фаренюк. — Прагнемо забезпечити “зелене” відновлення країни з урахуванням найкращих європейських практик. Зараз активно працюємо над розширенням Програми. Плануємо створити можливості для надання грантів на заходи з використання відновлюваних джерел енергії, забезпечення доступності та безпеки об’єктів для маломобільних груп населення. Сьогодні Україна перебуває у вкрай складному становищі. Тому вивчаємо можливості залучення додаткової міжнародної підтримки, фінансових ресурсів донорської спільноти для відновлення пошкоджених війною будинків. Ми відкриті до діалогу і будемо раді новим партнерським відносинам. Дякую всьому цивілізованому світу за підтримку України у цей надзвичайно непростий для нас час. Загроза, з якою зіштовхнувся світ, стала основою безпрецедентної солідарності демократичних країн у протидії агресору. Потужна підтримка народу України від більшості країн світу додає нам сил».
Посткризове відновлення часто є монументальним завданням, яке вимагає комплексних, ефективно скоординованих і добре фінансованих зусиль. Воно також може стати можливістю впровадження інноваційних рішень з урахуванням потреб переходу на чисту енергію, ризиків для енергетичної безпеки та майбутніх наслідків зміни клімату. Всі ці аспекти необхідно враховувати і Україні — зусилля Фонду вже сьогодні спрямовані на побудову енергонезалежного майбутнього країни.
Нагадаємо, нещодавно Фонд взяв участь у форумі-практикумі «Відбудова в дії».
(0) Comments