Skip to main content

Зелена відбудова — від короткострокових дій до довгострокових цілей

Зелена відбудова — від короткострокових дій до довгострокових цілей

Зелена відбудова — від короткострокових дій до довгострокових цілей

«Відбудувати краще, ніж було» — під таким гаслом відбулась дискусія щодо поствоєнного відновлення України, у якій взяв участь Фонд енергоефективності. Організувало захід Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Серед важливих напрямів майбутньої відбудови України — підвищення енергоефективності житлового сектору, який продовжує зазнавати значних руйнувань під час бойових дій. «Ми впевнені, що про відновлення слід говорити вже зараз, закладати міцний фундамент змін, які впливатимуть на подальший розвиток країни, — зазначив Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності. — Наша команда бере активну участь у розв’язанні актуальних завдань, реалізуючи головну місію Фонду — термомодернізуючи житлові будинки. Неможливість повноцінно впроваджувати Програму “Енергодім” в умовах війни спонукала нас до її спрощення. Зараз надаємо гранти ОСББ для встановлення індивідуальних теплових пунктів. Такий крок дасть змогу українцям підготувати свої будинки до зими і знизити енергоспоживання. Започаткована під час війни Програма “ВідновиДІМ” також реалізується з огляду на завдання Фонду: відремонтовані будинки стають більш енергоощадними і комфортними. За цією Програмою ми отримали вже понад 170 заявок — це сотні родин, які зможуть повернутися додому. Невдовзі розширимо перелік заходів, які ОСББ можуть реалізувати у межах цієї ініціативи».

За оцінками дослідницької компанії Berlin Economics, яка реалізує проєкт «Low Carbon Ukraine», станом на березень 2023 року в Україні пошкоджені понад 18 тисяч багатоквартирних будинків — це 10% житлового фонду країни. Отже, майже 2,3 мільйони людей фактично не мають житла. Українська індустрія може забезпечити до 90% необхідних для відбудови ресурсів, зокрема будівельних матеріалів та обладнання — впевнені експерти. Масштабне відновлення стимулюватиме розвиток економіки і сприятиме збільшенню робочих місць.

Учасники заходу — представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, Міненегро, Фонду енергоефективності,  Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, Міжнародного інституту сталого розвитку — погодили спільну візію — Україні необхідний комплексний підхід до термомодернізації житлового сектору. Для цього слід вибудовувати енергоефективний ланцюг на всіх етапах — від генерації до споживання. На такому шляху важлива підтримка міжнародної спільноти, консолідація зусиль у реалізації відбудовних проєктів на місцевому і державному рівнях, впровадження зелених технологій, підвищення обізнаності населення щодо енергоефективності та підтримка ініціатив, зокрема шляхом надання низьковідсоткових позик.

«Фонд реалізує не тільки експертні проєкти з енергоефективної модернізації житла та відновлення багатоповерхівок, які постраждали під час війни. Ми вже розробили концепцію нової Програми “ГрінДІМ”, учасники якої отримуватимуть гранти на встановлення обладнання для використання відновлюваних джерел енергії, — розповів Єгор Фаренюк. — Питання розвитку альтернативних джерел постало з особливою актуальністю в умовах війни і потребує якнайшвидшого розвитку. Впевнений, що довгий процес відбудови, головні напрями якого ми сьогодні тільки визначаємо, має відбуватися з урахуванням надважливості енергоефективності в усіх секторах життя країни».

Нагадаємо, нещодавно Фонд вніс зміни до Програми «Енергодім»

 

(0) Comments