Щорічний Форум Фонду енергоефективності вдруге об'єднав експертів з енергоефективності для тематичних дискусій
23 вересня 2020 відбувся ІІ Всеукраїнський форум Фонду енергоефективності, на якому обговорили темпи впровадження реформи в сфері енергомодернізації будівель.
Цьогоріч форум об'єднав представників державної та виконавчої влади країни, кращих українських та міжнародних експертів з енергоефективності в житловій сфері, ОСББ та представників органів місцевої влади. Учасники політичної дискусії обговорили темпи впровадження енергетичної реформи в Україні.
«За останні три місяці Фонд отримав вдвічі більше заявок, ніж за весь попередній період роботи, з вересня 2019 року. Збільшення кількості учасників Програми «Енергодім» свідчить про підвищення активності населення, бажання людей комплексно термомодернізовувати власні будинки та економити на витратах за комунальні платеж» — наголосив Василь Лозинський, Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України.
«Цей рік став визначальним для Фонду: у вересні 2019 запрацювала Програми «Енергодім», яка допомагає ОСББ реалізувати енергоефективні проекти. Рік потому — Фонд отримав 204 заявки на понад 1,3 млрд гривень, більше 18 тисяч українських сімей зараз беруть участь у Програмі», — коментує Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності.
За її словами, зараз сума грантів становить більше 900 млн гривень, а орієнтовний рівень економії енергії, від впровадження заявлених проектів, може сягати більше 100 млн гривень або 90 млн кВт*год щорічно. При цьому, скорочення викидів СО2 може досягнути позначки майже 24 тис тонн в рік.
Участь у відкритті Форуму взяв також Іван Юнаков, Голова підкомітету з питань технічного регулювання і ціноутворення у будівництві, виробництва будівельних матеріалів та енергоефективності у будівельній галузі Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. За його словами Фонд уже презентував перші результати своєї діяльності: «У нас є впевнений оптимізм, що Програма «Енергодім» працювати ще більш динамічніше. Ми, як комітет, зацікавлені в максимальній прозорості розгляду законопроектів щодо якісного регулювання процедур та процесів термомодернізації будинків».
Також до дискусії долучилися міжнародні експерти та партнери Фонду, зокрема — Матті Маасікас, голова представництва ЄС в Україні Представництва ЄС в Україні, Юрген Кайнхорст, начальник відділу співпраці зі Східною Європою та Центральною Азією Федерального міністерства довкілля, охорони природи і ядерної безпеки Німеччини (BMU).
«Енергоефективність лежить в основі цієї нової політики ЄС. Так було протягом останніх років, і це залишатиметься одним із найважливіших напрямків співпраці між Європою та Україною. Фонд енергоефективності відіграє важливу роль у стабілізації української економіки після поточної кризи, оскільки енергоефективність — це новий ринок для країни, на якому створюється новий бізнес та нові робочі місця. Ми скерували понад 100 мільйонів євро на гранти та технічну допомогу Фонду. Це одна з найбільших ініціатив ЄС в Україні» — коментує Матті Маасікас, голова представництва ЄС в Україні.
Юрген Кайнхорст, начальник відділу співпраці зі Східною Європою та Центральною Азією Федерального міністерства довкілля, охорони природи і ядерної безпеки Німеччини (BMU): «Німеччина вітає успіхи першого року роботи Фонду, який зараз показує впевнені та стабільні темпи роботи, незважаючи на кризові явища, викликані пандемією. Підтримка енергоефективних проектів в житловому секторі залишається пріоритетною для Німеччини, адже такі проекти відкривають можливість для скорочення енергоспоживання та зменшення викидів парникових газів. Німеччина розраховує, що термомодернізація залишиться в пріоритетах Уряду України і знайде належне місце в стратегії відновлення економічного зростання України»
Міжнародним досвідом в сфері енергоефективності поділилися представники Польщі та Литви — Анджей Райкевіч, голова Наглядової ради Фонду енергоефективності, віцепрезидент правління Національного агентства з енергозбереження Польщі та Валюс Сербент, Директор агентства з енергоефективності в житловому секторі Литви. На думку експертів, темпи роботи українського Фонду енергоефективності суттєво швидші за аналогічні європейські.
Відбулися прямі включення з міст, де зараз в будинках здійснюються роботи за умовами Програми (Одеса, Чортків, Луцьк, Черкаси). Голови ОСББ поділилися досвідом управління проектами з термомодернізації будинків.
Також під час форуму було запрезентовано нову можливість Програмі «Енергодім» — професійний супровід проектів з енергомодернізації будівель. Фонд відшкодовує до 70% вартості послуг проектних менеджерів та проводить навчання для тих, хто хоче допомагати ОСББ якнайкраще реалізовувати проекти.
Представники органів місцевого самоврядування з усієї України взяли участь у форумі: 27 Меморандумів про співробітництво між Фондом енергоефективності та меріями міст були підписані під час заходу.
«Фонд енергоефективності активно розширює карту партнерів серед муніципалітетів. Вже більше 100 Меморандумів про співпрацю з міськими радами підписано, затверджено 18 місцевих програм підтримки, які передбачають фінансову підтримку ОСББ-учасників Програми «Енергодім»»,— доповнює Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності.
(0) Comments